Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku

 otrzymała wsparcie finansowe w roku 2024 na realizację zadania (wycieczki) w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji ,,Podróże z klasą”

 

Całkowity koszt wycieczki: 25 200zł

Przydzielona kwota wsparcia finansowego: 20 000zł

Wkład własny: 5 200zł

Przedmiotem przedsięwzięcia „Podróże z klasą” jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadania obejmującego przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych.

Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji,  kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na finansowanie wycieczek szkolnych.

W ramach projektu został zrealizowany następujący program:

GDAŃSK – GDYNIA - SOPOT

DZIEŃ I

- 06:00 zbiórka uczestników – ul. Kilińskiego parking koło Biedronki przy rondzie, wyjazd, przejazd do GDYNI:

- CENTRUM NAUKI EXPERYMENT – centrum nauki, edukacyjna instytucja popularyzująca naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów. Stawia sobie za cel łączenie nauki i zabawy oraz prowadzenie działań upowszechniających naukę.

- AKWARIUM GDYŃSKIE które jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Jego misją jest prezentowanie gatunków zwierząt wodnych z całego świata, a także przekazywanie wiedzy o środowisku wodnym. Akwarium spełnia wszystkie funkcje współczesnego zoo, podejmując działania na rzecz ochrony zwierząt, propagując idee ochrony przyrody, prowadząc szeroko pojętą edukację ekologiczną oraz badania naukowe.

- SOPOT – spacer po molo, który ma około pół kilometra długości – część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

- ok. 19:00 obiadokolacja, nocleg: Ośrodek Pomaranka w Gdańsku

DZIEŃ 2

- 08:00 śniadanie

- EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI – to instytucja kultury upamiętniająca rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Uczniowie, podzieleni na dwie grupy, wzięli udział w warsztatach połączonych z elementami wystawy stałej.

I GRUPA BOHATEROWIE SOLIDARNOŚCI

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, kto zainicjował strajk w sierpniu 1980 roku i odegrał w nim kluczową rolę. Wspólnie zastanawiali się, jak to jest być liderem/liderką, jak przekonać innych do podjęcia protestu i jak prowadzić negocjacje. Dzięki materiałom źródłowym i zadaniom, uczestnicy zajęć mieli szansę wcielić się w role uczestników wydarzeń strajkowych w sierpniu 1980 roku.

II GRUPA MŁODZI DETEKTYWI. ŚLADAMI SIERPNIOWEGO STRAJKU

Podczas zajęć uczestnicy wcielili się w detektywów. Na podstawie materiałów źródłowych i eksponatów zgromadzonych na wystawie stałej ECS, próbowali zrekonstruować historię strajku w sierpniu 1980 roku. Zadania, które wykonywali pomogły im zrozumieć problemy, z jakimi borykali się ludzie żyjący w czasach PRL oraz rozpoznać, w jaki sposób wpłynęły one na wybuch gdańskiego protestu. Dzięki wskazówkom, młodzi detektywi odkryli, czego domagali się robotnicy i jakim rezultatem zakończył się strajk.

- SPACER Z PRZEWODNKIEM PO GDAŃSKU: ul. Mariacka i jej kamienice, Długi Targ, z symbolem Gdańska czyli Fontanną Neptuna, typowy dla wielkich dawnych miast kupieckich Dwór Artusa, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta oraz manierystyczna Zielona Brama i Bazylika Mariacka.

- posiłek w restauracji

- wyjazd w drogę powrotną

- ok. 21:00 przyjazd na miejsce zbiórki, zakończenie wycieczki.

wstecz