Laboratoria przyszłości

 

Cele projektu:

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Dzięki inicjatywie uczniowie już na poziomie szkoły podstawowej mogą nabyć wiedzę i umiejętności przydatne w późniejszej pracy naukowej i zawodowej. Co istotne, projekt MEN zakłada, że realizacja celu inicjatywy doprowadzi do "upraktycznienia" procesu edukacji - chodzi o to, by uczniowie żywo uczestniczyli w tym procesie, dokonując eksperymentów i tworząc projekty – nie zaś jedynie biernie przyjmowali przekazywane przez nauczycieli dane.

Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku w roku szkolnym 2022/2023 przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu "Laboratoria Przyszłości". W ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe w łącznej wysokości: 199 200,00 zł .

W ramach przyznanych środków finansowych został zakupiony następujący sprzęt:

  • Drukarka 3D z akcesoriami
  • Filamenty
  • Laptop do obsługi drukarki 3D
  • Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami
  • Aparat fotograficzny z akcesoriami
  • Statyw z akcesoriami
  • Statyw tła
  • Blendy
  • Wizualizery kompatybilne z mikroskopem
  • Mikrofon kierunkowy z akcesoriami
  • Dyktafon
  • Gimbal z akcesoriami
  • Oświetlenie do realizacji nagrań
  • Lampa do video
  • Mikser analogowy
  • Stoły warsztatowe stolarskio-ślusarskie dwuosobowe
  • Zestawy do nauki podstaw elektroniki
  • Zestawy mikrokontrolerów z czujnikiami i akcesoriami
  • Stacja lutownicza
  • Hafciarka i zestaw do pracowni robótek ręcznych
  • Deska do prasowania i żelazko
  • Kuchenka mikrofalowa
  • Blender z szatkownicą do warzyw
  • Robot planetarny
  • Opiekacze
  • Noże kuchenne i zestawy obiadowe
  • Wycinarka do styropianu
  • Wypalarka do drewna
  • Roboty edukacyjne z akcesoriami
  • Teleskop astronomiczny z akcesoriami i kamerą do obiektywu
  • Szafy i gabloty do przechowywania zakupionych pomocy

    Zakup nowoczesnego sprzętu uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki, techniki, ale także w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych.

    Realizatorzy:

    Nauczyciele SP7



    #laboratoriaprzyszlosci

     

    wstecz

     

    !!! Sprawozdania 2022 - 2024 !!!

     

    Czerwiec 2024

      szczegóły

    Maj 2024

      szczegóły

    Kwiecień 2024

      szczegóły

    Marzec 2024

      szczegóły

    Luty 2024

      szczegóły

    Styczeń 2024

      szczegóły

    Grudzień 2023

      szczegóły

    Listopad 2023

      szczegóły

    Październik 2023

      szczegóły

    Wrzesień 2023

      szczegóły

    Czerwiec 2023

      szczegóły

    Maj 2023

      szczegóły

    Kwiecień 2023

      szczegóły

    Marzec 2023

      szczegóły

    Luty 2023

      szczegóły

    Styczeń 2023

      szczegóły

    Grudzień 2022

      szczegóły

    Listopad 2022

      szczegóły

    Październik 2022

      szczegóły

    Wrzesień 2022

      szczegóły

     

     

    W miesiącu czerwcu młodzi technicy zaprezentowali na Festynie rodzinnym działający model sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Sercem modelu jest zaprogramowany sterownik mikroprocesorowy z zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, zestawów BECREO. Model sygnalizacji świetlnej wykorzystywany będzie na lekcjach techniki, przy realizacji wychowania komunikacyjnego. Na Festynie Rodzinnym i innych imprezach wykorzystano sprzęt nagłaśniający, video i fotograficzny. Na lekcjach techniki, przy realizacji lekcji kubek na przybory szkolne, wykorzystano wycinarkę do styropianu i wypalarkę do drewna.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

     

    W miesiącu maju młodzi technicy finalizowali prace nad projektem sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu, łącząc wszystkie elementy w całość i wykonując planszę pokazową. Wykorzystane zostały lutownice, narzędzia ręczne, stacja lutownicza i zestawy mikroprocesorowe BECREO. W czasie egzaminów wykorzystano sprzęt nagłaśniający i dyktafon.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

     

    W miesiącu kwietniu na zajęciach Młodzi technicy uczniowie pod kierunkiem Dariusza Grzesiukiewicza budowali moduły sterujące lampami led, potrzebne do projektu sterowanie światłami na skrzyżowaniu. Wykorzystana została stacja lutownicza, lutownice transformatorowe i narzędzia ręczne. Nasz informatyk Marchel Tomasz, zaprojektował nam obudowy sygnalizatorów świetlnych oraz pomógł wydrukować na drukarce 3D, zakupionej w ramach projektu.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

     

    W miesiącu marcu uczniowie klas 6 na lekcjach techniki poznawali obsługę sprzętu AGD wykorzystując blender, robot planetarny, mikrofalę, opiekacze, noże kuchenne i zestawy obiadowe oraz deskę do prasowania i żelazko. Efekty ich pracy wyglądają smakowicie.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

     

    W miesiącu lutym i marcu 2024 roku uczniowie intensywnie wykorzystywali sprzęt do tworzenia nagrań video, finalizując pracę nad filmem "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Nad całością czuwała Marta Kuczerska. Na zajęciach rozwijających Młodzi Technicy uczniowie tworzyli oprogramowanie sterownika mikroprocesorowego, sterującego światłami na skrzyżowaniu. Aparat i sprzęt wideo wykorzystywane są na bieżąco do dokumentowania działalności samorządu uczniowskiego. Wizualizery wykorzystywane są na lekcjach fizyki biologii i techniki.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

     

    W styczniu 2024 na zajęciach Młodzi Technicy uczniowie przystąpili do budowy symulatora świateł na skrzyżowaniu. Po ukończeniu zostanie on wykorzystany na lekcjach techniki przy nauczaniu przepisów ruchu drogowego. W bibliotece nadal wykorzystywany jest sprzęt do tworzenia nagrań wideo do pracy nad filmem "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Film powstaje na potrzeby uczczenia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 2023 i zostanie zaprezentowany w Tygodniu Integracji w kwietniu 2024r. W czasie zabawy choinkowej i apelu podsumowującego I półrocze wykorzystano aparat, konsolę, gimbal, kamerę, mikrofon.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

     

    W miesiącu grudniu 2023 w ramach działań „Laboratoriów przyszłości”, uczniowie pod opieką pana Dariusza Grzesiukiewicza, na zajęciach Młodzi Technicy, rozwijali swoje umiejętności programowania układów mikroprocesorowych. Na lekcjach techniki kontynuowali poznawanie sekretów elektroniki. W bibliotece kontynuowano pracę nad filmem "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu", wykorzystując cały zakupiony sprzęt do tworzenia nagrań wideo. Na drukarce 3D wydrukowane zostały pomoce naukowe do nauki rzutowania prostokątnego na lekcjach techniki.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

     

    W listopadzie 2023 w ramach działań „Laboratoriów przyszłości”, uczniowie na lekcjach techniki poznawali sekrety elektroniki przy wykorzystaniu zakupionych zestawów do nauki podstaw elektroniki. Na zajęciach Młodzi Technicy, uczniowie uczyli się technik lutowania, pod kierownictwem pana Dariusza Grzesiukiewicza. Wykorzystano zakupioną w ramach projektu stację lutowniczą, zestawy szczypiec i śrubokrętów oraz lutownice transformatorowe. W bibliotece grupa uczniów pod koordynacją nauczyciela bibliotekarza Marty Kuczerskiej przystąpiła do pracy nad filmem animacji po klatkowej pt. "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Wykorzystano laptop, aparat inne zakupione akcesoria do nagrywania filmów. Stoły warsztatowe wykorzystywane są na bieżąco na lekcjach techniki. Aparat, gimbal, kamera zostały wykorzystywane przez Samorząd Uczniowski w comiesięcznym Dniu Państw.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

    W październiku 2023 w ramach IX wydania ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, uczniowie wykorzystali nasz nowo zakupiony sprzęt kulinarny: opiekacze, robot, blender, noże i zestawy obiadowe. Pieczę nad uczniami sprawowały panie: M. Kuczerska, B. Klaus M. Gryszko, A. Zaborowska i K. Dorszewska – Wenda. Mikrofon, konsola, aparat fotograficzny wykorzystane zostały w czasie apelu z okazji Dnia nauczyciela oraz Ślubowania klas I. Na zajęciach pozalekcyjnych Młodzi Technicy uczniowie poznawali tajniki programowania układów mikroprocesorowych przy wykorzystaniu zakupionych zestawów BE CREO.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

    We wrześniu 2023 w ramach działań „Laboratoriów przyszłości”, uczniowie pod opieką pana Dariusza Grzesiukiewicza, na zajęciach Młodzi Technicy, poznawali zestawy mikroprocesorowe BE CREO. Zakupione wizualizery wykorzystywane są na lekcjach fizyki i biologii. Aparat fotograficzny wraz z osprzętem wykorzystywany jest na bieżąco do dokumentowania działalności Samorządu Uczniowskiego przez panią Joannę Fiećko.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    Aparat z kamerą znowu w akcji! Robimy zdjęcia i nagrywamy film podczas Festynu rodzinnego 1 czerwca. Na drukarce 3D powstają ozdoby i pomoce naukowe. Pięknie szydełkowane kwiatuszki zostały połączone w mini obrusik, ozdabiając stolik w sali fizycznej. Rodzą się też nowe pomysły do wykorzystania hafciarki. Planowane jest już co będziemy robić w następnym roku szkolnym. Na razie powstają breloki na zakończenie roku. Aparatem uwieczniliśmy również akcję charytatywną #patrzwserce#wrzuc5Aurelce mającą na celu pomoc malutkiej Aurelce w uzbieraniu dość dużej sumy pieniędzy potrzebnej na leczenie guza mózgu.

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    Pod okiem naszego specjalisty od lutowania - pana Dariusza Grzesiukiewicza, uczniowie kształcą swoje nowe umiejętności w obsłudze stacji lutowniczej. Kończymy również projekt „Szkoła młodych inżynierów/inżynierek i dzięki zakupowi specjalnego aparatu fotograficznego, możemy uwiecznić i udokumentować nasze działania. Tła fotograficzne pomogły nam w zbudowaniu dekoracji do galerii „Żywego obrazu” prezentowanej podczas Święta Nauki. Nasz nowy sprzęt do nagłośnienia również przyczynił się w uświetnieniu tej imprezy! Jako nagrody za udział w konkursie zostały na naszej hafciarce przygotowane breloki dla uczniów.

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    Uczniowie świetlicy, klasy młodsze i starsze coraz częściej sięgają po nasze gofrownice, zakupione z projektu LP. Drukarkę wykorzystujemy do projektowania obudowy pilota zdalnego sterowania trójkołowcem - MICRO:BIT. Na hafciarce powstają breloczki - nagrody w konkursach! Pięknie przebrani panowie zaprosili nas na apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 – go maja, oczywiście musieliśmy to uwiecznić naszym aparatem! Na koniec miesiąca robiliśmy też zdjęcia podczas jazd egzaminacyjnych na szkolnym Orliku.

     

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    Na hafciarce powstają nowe aplikacje. Uczniowie na zajęciach informatycznych programują nowe roboty. Nowo zakupiony sprzęt wykorzystujemy już podczas apeli szkolnych. Zakupiona w ramach Laboratoriów przyszłości konsola i mikrofony dają nam dużo nowych możliwości. Oczywiście dokumentujemy nasze działania zakupionymi aparatami fotograficznymi. Pomaga nam to w realizacji drugiego projektu - Szkoły Młodych Inżynierów.

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    W lutym uczniowie korzystali z zakupionych gofrownic i podczas zajęć z techniki uczyli się robić przepyszne gofry. Nadal wykorzystywane były narzędzia do realizacji drugiego projektu "Szkoła młodych inżynierów i inżynierek", na którym to uczniowie budują model zdalnie sterowanego trójkołowca. Dzięki drukarce 3D uzyskaliśmy możliwość zrobienia obudowy do pilota zdalnego sterowania.
    Na zajęciach dodatkowych uczniowie nadal uczą się programowania zestawów Arduino. Na zajęciach z Geografii uczniowie korzystają z nowo wydrukowanych map-puzzli z konturami województw Polski.

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    W styczniu wykorzystaliśmy zdobyte doświadczenie i organizowane były zajęcia z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach Laboratoriów przyszłości.
    Na zajęciach w ramach projektu "Szkoła młodych inżynierów i inżynierek" wykorzystywane były narzędzia do techniki, w tym śrubokręty i cążki.
    Tła fotograficzne oraz aparat były użyte podczas zabawy choinkowej do robienia zdjęć w pawilonie A.

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    W grudniu podczas różnorodnych zajęć tworzymy nowe pomoce naukowe. Poza lekcjami uczennice uczyły się haftu na hafciarce. Powstają powolutku koszulki z logo Wolontariatu SP7. Uczniowie z koła wolontariatu pierwsze koszulki mieli już założone podczas kilku akcji charytatywnych.
    Odbyły się kolejne szkolenia nauczycieli z montażu i obróbki video.
    Wspólnie z nauczycielami wykonane zostały prezenty dla naszych kolegów i koleżanek ze szkoły partnerskiej Marguerite Friedlaender Gesamtschule w Halle. Są to zakładki do książek z haftem komputerowym.
    Do biblioteki otrzymaliśmy trochę nowych włóczek i uczniowie wyszywają, szydełkują, oraz robią na drutach. W efekcie powstał konkurs pt.: „Wydziergana 7”. Uczniowie wykonali piękne prace! Zostały one ocenione i nagrodzone.
    Nowe pomoce naukowe wydrukowane na drukarce 3D zachwycają nie tylko uczniów ale i nauczycieli. Nowe mapki – puzzle z województwami polski są już hitem na kole geograficznym. Nasz informatyk radzi sobie świetnie z obsługą drukarki. Powstał przepiękny karmnik dla ptaków!

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    Listopad zaowocował mnóstwem szkoleń nauczycieli i nowymi wykorzystaniami pomocy zakupionych z Laboratoriów przyszłości. Projekt wspólnie stworzonej szydełkowanej flagi Polski zawisł w holu głównym podczas uroczystości rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Deska i żelazko przydały się by nasza flaga wyglądała godnie podczas uroczystości 11 listopada.
    Nauczyciele tym razem szkolili się z obsługi kamerki i aparatu fotograficznego. Kolejne szkolenia mają pomóc w montażu i obróbce video.
    Na zajęciach techniki i zajęciach pozalekcyjnych, uczniowie kształcą się z elektroniki i robotyki, na nowiutkich zestawach BECRED KIT i DROMADER SEKRETY ELEKTRONIKI.
    Nadal jesteśmy hojnie obdarowywani we włóczki, nitki i kanwy. Dzięki temu w bibliotece powstają piękne prace. Hafciarka ciągle też jest używana.
    Na holu głównym powstała gazetka, na której prezentujemy nasze działania i prace wykonane na zajęciach z wykorzystaniem Laboratoriów przyszłości.

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    W październiku dzięki inicjatywie p. Ewy Lutkiewicz, do naszych zasobów laboratoryjnych dołączyło mnóstwo włóczek i mulinek. Uczniowie nadal uczą się haftu krzyżykowego oraz szydełkowania. W bibliotece szkolnej powstał również projekt wspólnego stworzenia szydełkowanej flagi Polski. W Listopadzie zawiśnie ona na holu głównym szkoły. Pomysłodawczyniami były panie Marta Kuczerska i Beata Klaus. Do wspólnego szydełkowania dołączyli zarówno uczniowie jak i nauczyciele naszej szkoły!
    Nauczyciele szkolili się z obsługi drukarki 3D i już niedługo wykorzystają swoje nowe umiejętności w pracy z uczniami. Podczas różnorodnych zajęć wykorzystujemy powoli zdobyte pomoce naukowe. Na rewalidacji uczennica uczyła się haftować na hafciarce. Powolutku powstają małe dzieła sztuki.
    Podczas zaćmienia słońca 25 października planowaliśmy wykorzystać nasz nowy teleskop. Niestety pogoda nie była sprzyjająca, mnóstwo chmur przeszkodziło w obserwacjach, ale obejrzeliśmy relację na żywo na portalu „Astro Live”.

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

    We wrześniu 2022 w ramach działań „Laboratoriów przyszłości” odbyły się zajęcia organizowanie w bibliotece szkolnej. Uczniowie pod opieką pani Marty uczyli się haftu krzyżykowego oraz szydełkowania. Było to możliwe dzięki zakupowi muliny, włóczek, kanw, szydełek i nici z funduszu projektowego.
    Powoli rozpakowujemy zakupione sprzęty, szkolimy się z ich użytkowania i przygotowujemy do dalszych działań w ramach projektu.

    #laboratoriaprzyszlosci

    zdjęcia

    Do góry

     

     

    wstecz