Przyszłość i pamięć

W październiku 2018 roku 12-osobowa grupa uczniów z klas 8 szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku wzięła udział w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży, które odbyło się w Międzynarodowym Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży „Golm” w miejscowości Kamminke (Niemcy). Uczniowie pod opieką p. Sylwii Surmy i p. Marty Chilickiej realizowali międzynarodowy projekt „Przyszłoś i pamięć" dofinansowany przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z partnerskiej szkoły niemieckiej - Zweite Integrierte Gesamtschule w Halle.

Podczas kilkudniowego pobytu w Kamminke młodzi ludzie nie tylko rozwijali umiejętności komunikowania się w języku obcym, zmierzyli się też z trudną historią obu narodów. Ciekawe warsztaty i seminaria, połączone ze zwiedzaniem cmentarza wojennego na wzgórzu Golm, umożliwiły uczniom poznanie tragicznych losów ludności cywilnej na terenach przygranicznych.

W ramach międzynarodowego spotkania uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia Muzeum Historyczno-Technicznego w Peenemünde. Świetną zabawą okazały się eksperymenty w Centrum Nauki Phänomenta w Peenemünde i gra miejska w Świnoujściu.  Wspólnie spędzony czas sprzyjał budowaniu dobrych relacji i rozwijaniu międzynarodowych przyjaźni. Wieczorami polscy i niemieccy uczniowie z entuzjazmem grali w gry planszowe, przygotowywali pamiątkowe koszulki, a także bawili się na dyskotece.